Team SCKF Tryouts
Oct 28, 2007
Wilson Park, Torrance
The AUSKF Kendo Championships will be held July 4-6, 2008, tentatively in
Las Vegas.
An application package was handed out to each dojo at the July 2007 Board
meeting. However, AUSKF subsequently emailed out a
letter
with some changes, including adding a third day to the tournament.
This updated application package (pdf) replaces
the goodwill division with two new mudansha (kyu) divisions, one each for
men and women 16 years and older.
See summary below.
Elimination tournament results are at the bottom of
the page.
Team SCKF tryout summary
- elimination tournament
- place: Wilson Park, Torrance
- date: Sun, 10/28/07
- time: 9am
sign in 8-8:30am
- fee: $50 per division
- deadline: 8/31/07
- shinai check will not be conducted, however be sure to use shinai
that are regulation weight and length for your division (see
application package)
- eligibility:
- paid AUSKF/SCKF member as of 7/1/07
- pay 2008 AUSKF/SCKF dues by 3/31/08
- age as of 7/5/08 (see below)
- liability waiver form
- divisions (total #members)
men's (9) 16 and over, male only
women's (9) 16 and over, female only
senior youth (5) 16-18, male only
junior youth (7) 12-15
senior (5) 50 and over, 3 dan above
men's mudansha (4) 16 and over, any kyu
women's mudansha (4) 16 and over, any kyu
- selection process
- elimination tournament selection
- men's (5)
- women's (5)
- senior youth (4)
- junior youth (5)
- senior (5)
- men's mudansha (4)
- women's mudansha (4)
- manager's pick
- men's (3)
- women's (3)
- senior youth (1)
- junior youth (2)
- automatic: current individual champions from 2005
- Yang Chris (men's)
- Sakae Mitsuyo (women's)
- tentative schedule for eliminations
division est sched match time #courts
men's 9:00 - 10:30 4min 5
junior youth 10:30 - 12:30 3min 5
lunch 12:30 - 1:15
women's 1:30 - 2:45 3min 5
senior youth 2:45 - 3:45 3min 3
senior 2:45 - 3:45 3min 2
adult men's 3:45 - 4:45 3min 3
adult women's 3:45 - 4:45 3min 2
- summary of elimination rounds
division round #grp size cut select
--------------- ----- ---- ---- ------------ -----------
men's 1 7 3,4 4th (2)
2 7 3 3rd (7)
3 5 2,3 2nd,3rd (9) 1st (5)
junior youth 1 9 3,4 4th (4)
2 8 3 2nd,3rd (18)
3 3 3 1st (3)
4 2 3 2nd,3rd (4) 1st (2)
women's 1 5 2,3
2 5 2,3 3rd (4)
3 3 3,4 4th (1) 1st (3)
4 2 3 2nd,3rd (4) 1st (2)
senior youth 1 3 3,4 4th (2)
2 3 3 3rd (3) 1st (3)
3 1 3 2nd,3rd (2) 1st (1)
senior 1 2 3
2 2 3 1st,2nd (4)
3 1 3 2nd,3rd (2) 1st (1)
adult men's 1 3 3
2 3 3 3rd (3) 1st (3)
3 1 3 2nd,3rd (2) 1st (1)
adult women's 1 2 3
2 2 3 1st (2)
3 1 4 3rd,4th (4) 1st (2)
- duty list (*=men's, **=women's, ***=senior)
chief coordinator: Sakae Minoru
- court A
- chief judge: Huang Yung Chun
- shinpan:
Arima Kazuharu, Kato Tomoji***, Nagatani Naoki, Kinno Kojiro*,
Chinen Katsumi*, Uto Rika**
- volunteers:
Kato Mariko, Yoshimura Yumi, Hamamura Junko, Chinen Masa,
Yang James, Kim Han Soo*, Shibata Takuro*, Domen Sumi**,
Kuwabara Aya**
- court B
- chief judge: Yamaguchi Takeshi
- shinpan:
Chinen Katsuo***, Yoshimura Mike, Morisaku Yoshiya, Lee Sang Kun,
Huh Sang Hwan*, Chinen Katsushi*
- volunteers:
Yang Taeko, Tabuchi Takeo, Kuwabara Lisa, Amano Rie,
Kawagishi Keith, Kim Hong Dan*, Yoo Simon*, Matsumoto Wataru*,
Sano Nishiki**, Hashimoto Yuka**
- court C
- chief judge: Henmi Morihei
- shinpan:
Yuge Tim, Shoraku Takao***, Yoshimura Steve, Abe Judy,
Harada Brandon*, Hashimoto Omito*, Choi Song**
- volunteers:
Yoshimura Ted, Matsumoto Sachiyo, Owaki Chizuko, Kim Matthew,
Bien Jerry, Amano Shotaro, Brown Jason*, Hori Tatsuya*,
Kanamori Sara**
- court D
- chief judge: Murakami Ichiro
- shinpan:
Hosokawa Hiroyoshi, Sakaue Masataka***, Johnson Todd,
Nakagawa Shiki, Hashimoto Kunito*, Tominaga Ryoma*, Anderson Emi**
- volunteers:
Kinjo Katsuhide, Choi Samuel, Hori Fumiyo, Tabuchi Takahiro,
Park Kiju, Kariya Yoshijiro*, Kinjo Hideto*, Matsumoto Kumi**,
Lee Grace**
- court E
- chief judge: Shikai Masashi
- shinpan:
Park Jae Wook, Kodama Jean**/***, Abe Tadasu, Shinada Shuntaro*,
Yang Daniel*, Hagiwara Mika**
- volunteers:
Matsumoto Tetsuya, Hamamura Yu, Domen Megumi, Chang Jeffrey,
Dong Allyson, Matsumoto Satoshi*, Park Hojin*, Tamura Sachiko**,
Kinjo Akane**
- pre-elimination practices (8am-12pm Norwalk Dojo)
- 9/9, 9/23, 10/7
- mandatory for each kenshi registered to compete in the
tryouts. Permits manager and coaches to observe the attitude
and dedication of the kenshi, as well as the strength of their
kendo (which is often not fully demonstrated in the context of
an elimination tournament). Observations will be taken into
consideration for manager's choice selections.
- senior division applicants are not required to attend these
practices, but are welcome to attend to assist with the practices
- 10/14 is cancelled; applicants are encouraged to sign-up for the
SCKO Individual Championships
instead
- open practice. Kenshi not trying out may participate, however
please make sure to be at the level of the groups that are trying
out. Beginners may come and watch, but should not participate.
- if you cannot attend a practice or have any questions, contact
manager Spencer Hosokawa
and coach Chris Yang
- Team SCKF elimination results (* manager's choice)
men's team
Yang Chris
Yang Danny
Huh Sang Hwan
Chinen Katsushi
Kinno Kohjiro
Yoo Simon
*Harada Brandon
*Shinada Shunsuke
*Brown Jason
women's team
Sakae Mitsuyo
Lee Grace
Choi Song
Kinjo Akane
Tamura Sachiko
Kodama Jean
*Domen Sumi
*Sano Nishiki
*Kanamori Sara
|
junior youth team
Owaki George
Chung Alex
Minamitani Akira
Nagatani Terima
Kobayashi Kazukiyo
*Makiuchi Teppei
*Komiyama Haruka
senior youth team
Ikudome Kentaro
Tomatani Joseph
Tanaka Kenta
Kim Sammy
*Okura Wataru
|
senior team
Shoraku Takao
Chinen Katsuo
Kato Tomoji
Sakaue Masataka
Fukumoto Shigeru
adult men's team
Okura Sakae
Yoo Yeon
Okamura Shota
Pruitt David
adult women's team
Watanabe Tomomi
Ide Keiko
Tamaki Yui
Matsuno Megumi
|
- youth program
The manager and coaches of Team SCKF have decided to implement a new
Youth Program in connection with the upcoming U.S. Championships. This
Youth Program is designed to involve young SCKF kenshi in Team SCKF training
and competition in order to encourage younger kenshi and establish the next
generation of kenshi to represent SCKF.
See details.
youth program
*Kim Patrick
*Nagasawa Jeffrey
*Oh Jinsol
*Nogimura Yoshiki
*Watanabe Shoryu
|
- See Team SCKF page for details
going forward, including
practice schedule.
[
SCKF home page
disclaimer
]
|